Czy w 2020 warto poświęcić czas aby przejść szkolenie z bhp - szkolenia bhp

bhp warszawa

Jakie są zadanie Państwowej Inspekcji Pracy

PIP jest skrótem, który oznacza Państwową Inspekcję Pracy, stanowiącą polski organ nadzoru. Zadaniem Państwowej Inspekcji Pracy jest, przede wszystkim, nadzór oraz kontrola nad przepisami dotyczącymi prawa pracy. Same przepisy

Dodane: 26-07-2020 11:09
Czy w 2020 warto poświęcić czas aby  przejść szkolenie z bhp - szkolenia bhp bhp warszawa
regulujące obowiązki pracowników oraz pracodawców znajdują się w Kodeksie Pracy. Jednym z aspektów zawartych w przepisach prawnych jest regulacja spraw związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Państwowa Inspekcja Pracy zajmuje się właśnie, między innymi, sprawdzaniem czy w danej firmie i zakładzie są przestrzegane odpowiednie przepisy BHP. Jednym z obowiązków pracodawcy, który jest zawarty w przepisach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, jest zapewnienie pracownikowi odpowiedniego szkolenia BHP. Pracownik, który ukończył wstępne szkolenie BHP, otrzymuje specjalną kartę zaświadczającą o odbytym szkoleniu. Państwowa Inspekcja Pracy może sprawdzić dokumenty zaświadczające o odbyciu przez pracowników oraz pracodawców odpowiednich szkoleń BHP. Pracodawca powinien więc zadbać o szkolenia BHP zatrudnionych pracowników.


Definicja BHP

BHP, czyli inaczej bezpieczeństwo i higiena pracy, jest powszechnie używaną nazwą, która określa zbiór zasad dotyczących bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy. Ponadto BHP to nie tylko zbiór zasad, ale także osobna dziedzina wiedzy, która zajmuje się kształtowaniem właściwych warunków pracy. BHP jest na tyle szerokim pojęciem, że w jego ramach można znaleźć kwestie zahaczające o ergonomię, medycynę pracy, ekonomikę pracy oraz o psychologię pracy. Zasady związane z bezpieczeństwem i higieną pracy muszą być stosowane przez wszelkie firmy i przedsiębiorstwa. Przepisy prawne regulujące kwestie związane z bezpieczeństwem i higieną pracy znajdują się w Kodeksie Pracy, którego musi przestrzegać każdy pracodawca. Organem, który stoi na straży przestrzegania przepisów BHP, jest Państwowa Inspekcja Pracy. Na rynku istnieją specjalne firmy, które działają w branży BHP oferując wiele przydatnych usług pracodawcom, jak na przykład wstępne i okresowe szkolenia BHP, przeprowadzanie audytów bezpieczeństwa oraz wykonanie oceny ryzyka zawodowego.


Kursy dla pracowników służby BHP

Firma zajmująca się branżą BHP zatrudnia specjalistów posiadających odpowiednie kwalifikacje zawodowe, które umożliwiają świadczenie usług związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Sami pracownicy będący zatrudnieni w firmie zajmującej się bezpieczeństwem i higieną pracy także muszą posiadać ukończone szkolenia BHP. Szkolenie BHP dla pracowników służby bezpieczeństwa i higieny pracy posiadają okres ważności pięciu lat. Kurs z bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracowników służby BHP jest najdłuższym rodzajem kursu, ponieważ obejmuje aż 32 godziny lekcyjne. Każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę musi posiadać ważne szkolenie BHP, nic więc dziwnego że dotyczy to także pracowników branży zajmującej się bezpieczeństwem i higieną pracy. Sam pracownik służby BHP musi orientować się w bieżących przepisach regulujących kwestie związane z zachowaniem bezpieczeństwa w miejscu pracy, żeby móc świadczyć swoje usługi innych firmom. Pracownicy zatrudnieni w firmie BHP sami posiadają obowiązek ukończenia odpowiedniego kursu.


Zwolnienie z kursu BHP

Każdy pracodawca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że do jego obowiązków należy zapewnienie zatrudnionym pracownikom odpowiedniego szkolenia BHP. Przeprowadzaniem szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy zajmuje się odpowiednia firma, która zatrudnia wykwalifikowanych pracowników znających bieżące przepisy BHP. Można wyróżnić dwie sytuacje, w których następuje zwolnienie z obowiązku ukończenia szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy. Z okresowego szkolenia BHP może być zwolniony pracownik w sytuacji, gdy podejmuje pracę na tym samym stanowisku bezpośrednio przez nawiązaniem umowy z obecnym pracodawcą. Inną sytuacją, w której pracownik nie musi uczestniczyć w kursie BHP, jest zatrudnienie na podstawie umowy o dzieło lub umowy o zlecenie. W takim przypadku to od pracodawcy zależy, czy uzna za konieczne przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Poza tymi dwoma przypadkami, okresowe szkolenia BHP obowiązują wszystkich pracowników oraz pracodawców, o czym warto pamiętać.